گروه سیاسی- بعد از مدت‌ها بحث درباره طرح استانی شدن انتخابات مجلس، بالاخره نمایندگان با شروطی کلیات آن را تصویب کردند.
کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که معطوف به استانی شدن انتخابات پارلمان است، در جلسه علنی دیروز با رای اکثریت نمایندگان مجلس تصویب شد، اما بهارستان‌نشینان در این جلسه، کلیات این طرح را به صورت مشروط تصویب کردند. شرط‌ نمایندگان برای تصویب کلیات این طرح، این بود که برخی ابهامات باید رفع شود، بنابراین جهت رفع این ابهامات، نمایندگان مخالف ملاحظاتی داشتند که قرار شد در کمیسیون شوراهای مجلس به عنوان کمیسیون اصلی مورد بررسی بیشتر قرار گیرد. در صورتی که کمیسیون شوراهای مجلس نواقص موجود در طرح استانی شدن انتخابات را که مدنظر مخالفان و منتقدان این طرح است، برطرف کند، نمایندگان بررسی جزئیات آن را آغاز می‌کنند که در نهایت پس از تصویب جزئیات، تایید نهایی آن طبق قانون اساسی، بر عهده شورای نگهبان است.
برخی نمایندگان موافق استانی شدن انتخابات مجلس‌ از جمله رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده مردم سبزوار در مجلس معتقدند «با استانی شدن انتخابات، نمایندگان پاسخگو نخواهند بود». از طرفی نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز در مخالفت با استانی شدن قانون انتخابات گفته است: «با استانی شدن انتخابات، تشکیلات حزبی در راس قرار می‌گیرد در حالی که در کشور ما تشکیلات حزبی دچار نقصان است.»اما علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی مجلس ضمن گرامیداشت ۱۹ دی، سالروز قیام مردم قم در سال ۱۳۵۶، گفت: درسِ بزرگی است که اصلاحات واقعی در ایران اگر از ماده اصلی تفکر دینی فاصله بگیرد، نمی‌تواند جریانی موفق باشد. در ایران عرفی کردنِ همه حقایق چه در عرصه سیاسی و چه عرصه معرفتی، نه وجه عقلی دارد و نه تجربه توفیقی برای آن ثبت کرده است.
همچنین علی مطهری با تسلیت به مناسبت سالگرد درگذشت آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی گفت: مرحوم آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی از سال ۴۱ تا پیروزی انقلاب و مراحل مختلف بعد از انقلاب نقش موثری داشته؛ سه دوره رییس مجلس، دو دوره رییس‌جمهور و همچنین رییس مجمع تشخیص مصلحت و فرمانده نیروهای مسلح در دوره جنگ بوده که یاد ایشان را گرامی می‌داریم. نایب رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به بخش‌هایی از نطق شهاب‌الدین بی‌مقدار نماینده مردم تبریز، گفت: ایشان راجع به نطق یکی از نمایندگان که دو هفته قبل نسبت‌های سوئی به چند نفر از شخصیت‌های انقلاب و کشور داد، خواستار عکس‌العمل مجلس شورای اسلامی شدند که تذکر ایشان، تذکر درستی است. وی افزود: افرادی که مورد اتهام قرار گرفتند می‌توانند دفاعیه خود را به صورت مکتوب به مجلس ارسال کنند تا با تشخیص هیات‌رییسه در صحن علنی مجلس قرائت شود.اما نمایندگان مجلس دیروز در مصوبه‌ای سازمان تامین اجتماعی را موظف کردند حق بیمه قراردادها و پیمان‌های غیرعمرانی را برمبنای صورت مزد یا حقوق ماهیانه کارکنان محاسبه کند. نمایندگان همچنین طرح اصلاح ماده ۱۳ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران را مورد بحث و بررسی قرار دادند و در نهایت با تصویب مجلس مقرر شد ، تامین ۱۰۰ درصدی هزینه‌های درمانی جانبازان و ایثارگران برعهده بنیاد شهید باشد.
کالاهای اساسی با ارز ارزان، گران به دست مردم می‌رسد
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقال از عملکرد دولت‌ها در خصوص نظارت بر قیمت کالاهای اساسی تاکید کرد:‌ متاسفانه قیمت کالاهای اساسی با وجود ارز ارزان گران به دست مردم می‌رسد. پورابراهیمی دیروز در نطق خود گفت: امسال و در بودجه سال آینده دولت برای یک سال ۱۴ میلیارد دلار منابع ارزی با نرخ ترجیحی در نظر گرفته است تا قیمت کالاها بر اساس قیمت پایان سال ۹۶ در اختیار مردم قرار گیرد. متاسفانه بر اساس گزارش‌های کمیسیون اقتصادی قیمت کالاهای اساسی با وجود ارز ارزان، گران به دست مردم می‌رسد. حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان معادل یک سوم بودجه کشور به باد فنا می‌رود و دلیل آن هم عدم نظارت دولت بر قیمت کالاهاست. اگر دولت می‌خواهد بر این ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نظارت کند، باید سامانه‌های اطلاعاتی گمرک، وزارت اقتصاد و وزارت صنعت فعال شود. اگر دولت نمی‌تواند در این خصوص نظارت کند پیشنهاد ما طرحی تحت عنوان تخصیص اعتبار مابه‌التفاوت یارانه ارزی بر اساس کارت‌های اعتباری به خود مردم است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *