عرصه فعالیت موسسات خصوصی در مدارس برای ارائه کتاب‌های کمک آموزشی و برگزاری آزمون‌‌های آزمایشی با بخشنامه جدید آموزش‌وپرورش تنگ‌تر شد در همین موضوع مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی معتقد است که ۳۰ درصد کتاب‌های موجود در بازار استاندارد است‌.
به گزارش تسنیم، در راستای سیاست جدید آموزش‌وپرورش برای ممنوعیت ورود کتاب‌های کمک‌درسی و برگزاری آزمون‌های موسسات خصوصی در مدارس، این‌بار بخشنامه جدیدی از سوی علیرضا کمرئی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش‌وپرورش ابلاغ شده است که بر ممنوعیت مشارکت کارکنان آموزش‌وپرورش در تالیف یا ساماندهی و فروش کتاب‌های کمک‌درسی و برگزاری آزمون‌های آزمایشی موسسات خصوصی در مدارس تاکید دارد‌.
در این بخشنامه آمده است: در راستای ارتقای سلامت اداری، مقابله با فساد، پیشگیری از ایجاد شائبه تخلف و دخالت کارکنان و در راستای رویه‌ها و روندها ناظر به ماده ۹۲ قانون مدیریت خدمات کشوری و تاکیدات وزیر آموزش‌وپرورش مبنی بر شفافیت در امور و پرهیز از تعارض منافع، هیچ یک از دارندگان مشاغل زیر در زمان تصدی، مجاز به اقدام یا همکاری در هیچ‌کدام از فرآیندهای تصنیف، تالیف، گردآوری، بازاریابی، توزیع، ساماندهی کتاب‌های کمک‌درسی، تقویتی، حل‌المسائل و غیره به ویژه برگزاری آزمون‌های آزمایشی و سنجش پیشرفت تحصیلی نیستند‌.
۱- معاونان و مشاوران وزیر، روسای سازمان‌های تابعه و معاونان آنها‌.
۲- مدیران کل ستادی و استانی‌.
۳- روسای آموزش‌وپرورش مناطق و نواحی‌.
۴- اعضای گروه‌های آموزشی در ستاد، استان و مناطق‌.
۵- مدیران و کارشناسان گروه‌های برنامه‌ریزی درسی در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی‌.
۶- مدیران واحدهای آموزشی‌.
عدم رعایت مفاد این بخشنامه تخلف محسوب می‌شود و مدیران در سطوح بالاتر موظفند تخلفات این دسته از کارکنان را به مبادی ذی‌ربط گزارش دهند‌.
نامه وزیر و آغاز همکاری‌ها برای ساماندهی کتاب‌های کمک‌درسی
در بحث پیگیری این سیاست و تمرکز آموزش‌وپرورش بر موضوع ممنوعیت ورود کتاب‌های کمک‌آموزشی به دبستان‌ها، محمد ناصری مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به نامه وزیر آموزش‌وپرورش در این رابطه و کم شدن ۵۰ درصد از حجم آگهی‌های صداوسیما درباره کتاب‌های کمک آموزشی اظهار کرد: توافقی هم با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم تا از ابتدای اعطای مجوز برای چاپ کتاب‌های کمک‌درسی، به استانداردهای آموزش‌وپرورش توجه داشته باشند‌.
او ادامه داد: با توجه به نامه وزیر آموزش‌وپرورش قرار است جلسه‌ای تشکیل و سازوکاری در بحث ساماندهی این موضوع طراحی شود‌. آموزش‌وپرورش با تمام توان خود برای اعطای استاندارد به کتاب‌های کمک‌درسی تلاش می‌کند‌.
ناصری درباره اینکه چرا آموزش‌وپرورش ورود کتاب‌های کمک‌درسی را به دبستان‌ها ممنوع کرد، بیان کرد: دانش‌آموز دبستانی باید کتاب داستانی، علمی و تاریخی را به اختیار خود انتخاب و مطالعه کند و از این فعالیت لذت ببرد‌. سیاست آموزش‌وپرورش باز کردن فضای مطالعه آزاد است و دانش‌آموز نباید تصور کند مطالعه فقط با هدف پاسخگویی به سوالات درسی است‌.
مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در دوره متوسطه دوم چون داستان کنکور را داریم و دانش‌آموزان به مهارت‌های تست زدن نیاز دارند که کتاب‌های کمک‌درسی آنها را آموزش داده است، گفت: دانش‌آموزان برای کنکور نیاز به آموزش‌های بیشتری دارند بنابراین باید این دوره را از بحث کتاب‌های کمک‌درسی استثنا کنیم اما در دوره ابتدایی کتاب‌های کمک‌درسی آسیب‌زاست چون یکی از سرگرمی‌ بچه‌ها مطالعه کتاب است و کتاب کمک‌درسی دانش‌آموز را از این لذت دور می‌کند و بر رقابت بین آنها می‌افزاید‌. بخش زیادی از کتاب‌های کمک‌درسی که خوانده می‌شود به سرعت فراموش می‌شوند و به تفهیم کمک نمی‌کنند در حقیقت تاثیر دوپینگی و کوتاه‌مدت دارند‌.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *