به گفته برخی کارشناسان، آزاد شدن مجدد صادرات برخی میوه‌ها گرانی اقلام میوه و صیفی‌جات در هفته اخیر را به دنبال داشته است‌. بر همین اساس رییس اتحادیه میوه‌وتره‌بار یزد از گران شدن برخی از اقلام میوه و صیفی‌جات در هفته اخیر خبر داد و علت آن را آزاد شدن مجدد صادرات این اقلام ذکر کرد‌. حسین مشرف با اشاره به کاهش قیمت مرکبات در بازار میوه‌وتره‌بار یزد نسبت به همین دوره در سال گذشته، اظهار کرد: پرتقال، لیمو و نارنگی نسبت به سال گذشته به دلیل فراوانی بیشتر، ارزان‌تر هستند اما اقلامی مانند سیب درختی و کیوی به دلیل صادرات گران‌تر از سال گذشته به فروش می‌رسند‌.
وی در مورد قیمت انواع پرتقال گفت: هر کیلو پرتقال واشنگتنی از ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، پرتقال معمولی از ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰، پرتقال کوهستانی از ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان و پرتقال نابل کوهستانی جیرفت از ۴۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان در میادین تره‌بار یزد عرضه می‌شود‌. این مسوول در مورد قیمت دیگر اقلام مرکبات نیز تصریح کرد: نارنگی شمال که در حال حاضر نیز رو به اتمام است، از ۳۰۰۰ تا ۵۷۰۰ تومان عرضه می‍‌شود و توزیع انواع نارنگی بندری و پاکستانی تولید داخل کشور نیز هنوز آغاز نشده است‌.
رییس اتحادیه میوه‌وتره‌بار یزد با اشاره به آزاد شدن صادرات برخی اقلام میوه و به دنبال آن افزایش قیمت آنها، بیان کرد: سیب ممتاز و درجه یک از ۳۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان، سیب متوسط از ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان و سیب درجه دو نیز در رنج قیمت ۳۰۰۰ تومان و کیوی نیز از ۳۰۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان در میادین توزیع می‌شوند‌.
مشرف تاثیر آزاد شدن صادرات بر گوجه و سیب‌زمینی را نیز عامل اصلی گرانی دوباره این اقلام دانست و به ایسنا گفت: گوجه ممتاز از ۳۳۰۰ تا ۳۵۰۰ و گوجه معمولی از ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان و سیب‌زمینی نیز از ۱۴۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان در میادین عرضه می‌شود‌. وی گران‌تر شدن پیاز را نیز ناشی از صادرات آن عنوان کرد و گفت: پیاز زرد و سفید کهنه با قیمت ۲۵۰۰ و پیاز نو جیرفتی از ۳۰۰۰ تا ۳۱۰۰ تومان در میادین میوه‌وتره‌بار عرضه می‌شود‌. وی در مورد افزایش قیمت سبزیجات نیز تصریح کرد: هر کیلو سبزی خورشتی ۳۵۰۰ و سبزی خوردن ۲۳۰۰ تومان عرضه می‌شود ولی به دلیل گرانی سبزی و افزایش دستمزد کارگر، هر کیلو سبزی آماده خوردن ۱۴ هزار تومان و خورشتی آماده طبخ نیز ۸۰۰۰ تومان است‌.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *